Favorilere Ekle
Yeni
  • 107
  • Midas

Midas Natürel Yeşil Zeytin Sızması 5000ml | Teneke | 0.6 asit

2.150,00
VAR
  • Fırsat Ürünü
  • Ücretsiz Kargo
Ambalaj : 5000 ml
Asit Oranı : En çok %0.6
Aroma : Zeytuni
Renk : Sarı Yeşil
Hasat Zamanı Ekim-Kasım
Sıkım Zamanı Toplandıktan en geç 24 saat sonra
Üretim Yöntemi Soğuk Sıkma
Yöre Edremit
Kullanım Önerileri
:
- Baharat karışımları ile iştah açıcı olarak,
- Karışık mevsim salatalarında,
- Semizotu gibi sebze salatalarında,
- Kahvaltıda zeytin ve zeytin ezmesi üzerine,
- Makarna üzerine, 
- Her türlü balık ve ızgara çeşitlerinde,
- Pizza üzerine önerilir.


(*)   Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yeni çıkarılan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Prina Yağı Tebliği uyarınca, ambalaj üzerine zeytinyağı asit oranı yazılmamaktadır.
(**) MONDE SELECTION (Bruksel) Komitesi ''
2007 World Selection'' Yarışması'nda MİDAS Yeşil Zeytin Sızması 0.6'yı ''ALTIN MADALYA'' ile ödüllendirmiştir.

Zeytinyağı yanar mı?
Mutfaklarda özellikle daha ekonomik olması açısından ve ısıya dayanıklı olduğunu düşünülen sıvı yağlara, en çok da ayçiçek yağına yöneliyordu. Eskiden büyükler ''Kızmış tavaya zeytinyağı koyma, yanar o yağ…'' derdi. Yüksek sıcaklıkta yanıp, toksik bir hale geleceklerinden hep çekinilirdi. Ancak özellikle Ege mutfağında zeytinyağı kızartmalarda da kullanılan ve dünya mutfaklarında da daha hafif lezzetler elde etmek için kızartma yaparken zeytinyağı kullanılıyor. Peki ama bu zamana kadar söylenenler gerçekten ne kadar doğru?
 
İtalya’da Bolonya Üniversitesi'nin Gıda Bilimi Bölümü tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; zeytinyağı, doğru ısı ayarında ve doğru pişirme gereci kullanıldığında, zeytinyağının kaynama derecesi, zeytinyağının türüne bağlı olarak 190-220 derece aralığında başlıyor. Ayçiçek yağı ya da diğer sıvı yağlarda bu oran 180 derece civarındadır. Yani kızartma yaparken zeytinyağı kullanılmaz, yanar cümlesi bu sonuçla yalanlanmış oluyor. Hatta zeytinyağı daha çok ısıya dayanıyor. Çabuk yanmayan bir yağ türü olduğu için kızarttığınız gıda toksik hale gelmiyor. Daha az yağ çekiyor ve kızartılan ürünlerin daha hafif bir lezzette olmasını sağlıyor. Yemeğin de, kızartmanın da en alası ve sağlıklısı iyi cins, soğuk basım, natürel sızma zeytinyağı ile yapılanıdır.

Zeytinyağının içinde bulunan ve antioksidan görevini yapan fenoller sağlığımız için faydalı ve gereklidir. En kaliteli yağlar, içeriğindeki fenol miktarı en yüksek olan düşük asitli natürel sızma yağlardır. Yüksek ısılarda çeşitli kimyasal maddeler katılarak rafine edilen yağlarda fenoller yok olmaktadır. Kızartmanın sağlıklı bir pişirme yöntemi olmadığını biliyoruz. Fakat içeriğindeki antioksidan ve oleik asit sayesinde zeytinyağının yanma derecesi çok yüksektir. Fenoller, kızartma sırasında oluşan serbest radikallerden ve toksik maddelerden bünyemizi korumaktadır.

 

 

Süzülen ilk damlalar ve keçi peyniri ile yapılan siftah...

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Zeytindalı Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.