Favorilere Ekle
Yeni
  • 108
  • Midas

Midas Natürel Sızma Zeytinyağı 5000ml | Teneke | 0.8 asit

2.100,00
VAR
  • Fırsat Ürünü
Ambalaj : 5000 ml
Asit Oranı : En çok %0.8
Aroma : Yumuşak
Renk : Altın Sarısı
Hasat Zamanı Aralık-Mart
Sıkım Zamanı Toplandıktan en geç 24 saat sonra
Üretim Yöntemi Soğuk Sıkma
Yöre : Edremit
Kullanım Önerileri
:
- Her türlü zeytinyağlı yemek çeşitlerinde,
- Enginar, fasulye gibi özel yemeklerde,
- Salatalarda,
- Sosların hazırlanmasında (özellikle makarna),
- Patlıcan közleme, fava, humus üzerine,
- Her türlü kırmızı et, tavuk ve ızgara çeşitlerinde,
- Çorba üzerine önerilir.


(*)   Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yeni çıkarılan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Prina Yağı Tebliği uyarınca, ambalaj üzerine zeytinyağı asit oranı yazılmamaktadır.
(**) MİDAS Natürel Sızma Zeytinyağı 0.8, dünyanın en iyi zeytinyağlarının toplandığı ''
L'extravergine 2007, 2008 ve 2009'' kataloğuna üst üste 3 yıl girmiştir.

Zeytinyağı Tadımı Nasıl Yapılır?
Zeytinyağı meraklılarının (amatör tadımcıların) tadımı nasıl yapabilecekleri, Prof.Dr. Artun Ünsal'ın "Ölmez Ağacın Peşinde - Türkiye'de Zeytin ve Zeytinyağı" adlı değerli yapıtında şöyle anlatılıyor:
"..siz, dilinize, damağınıza ve burnunuza güvenenler, siz de bu işi evinizde amatörce yapabilirsiniz. Nasıl mı? Kısaca özetleyelim: Bir kere şunu unutmayın, damağınız birkaç yağ çeşidinden fazlasını aklında tutmakta güçlük çeker. Bu nedenle, dört-beş örneği aşmayın. Bir başka ipucu da, deneyeceğiniz sızma yağların koku ve tatlarının 'meyvamsı', yani zeytinimsi olmasıdır. Çeşitli bölgelerin ürünü, ancak bir kap içindeki 'kimlik'leri şimdilik 'gizli tutulan' örnek sızma yağların her birini tezgâh üzerinde numara ya da harfle yeri sabitlenmiş küçük ve temiz bir bardağa 'eşantiyon' miktarda koyun. Sonra bunlardan birini elinize alın, öteki elinizle de üstünü kapatın. Sonra bardağı ekseni çevresinde döndürerek hafif çalkalayın. Elinizi bardağın üzerinden çekerek yağın aromasını koklayın. Ardından küçük bir yudum alın.

Tadım işinde dil ve ağzınızın birçok yeri işe karışır desek mi? Yağın dokusunu belirleyebilmek için zeytinyağını ağzının içinde iyice gezdirmelisiniz: Yudumlarsınız, dilinizin ucu, dilinizin ortası, damağınız ve dilinizin arka kısmında gezdirdikten sonra yavaşça yutarsınız. Burada dikkat edeceğiniz hususlar, yağın 'viskozitesi', yani kıvamı ve bunun damağınızda nasıl bir etki yaptığıdır. Bu arada dişlerinizin arasından ağzınıza bir miktar hava çekerek, yağın lezzetinin ağzınızın her köşesine yayılmasını sağlayın.

Denediğiniz bu ilk yağ örneğini nasıl buldunuz efendim? Tadını, kokusunu beğendiniz mi? Örneğin ne gibi lezzetler çağrıştırıyor? Elma, yeşil biber, badem ya da cevizimsi mi? Yoksa küflü ya da ot mu kokuyor?"

 

 

Zeytin hasatının en güzel anıdır süzülen ilk damlaları seyretmek... Altın sıvıdır bu dökülen... Binlerce yıldır aynı sistem geçerlidir... Tek fark teknolojinin ilerlemesi... Yoksa aynı şevk, aynı heyecan, aynı tad, aynı lezzet, hep aynı...

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Zeytindalı Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.